Zmiana pracy to niełatwa decyzja. Przed jej podjęciem warto rozważyć różne kwestie, aby zminimalizować potencjalne ryzyko.
Pomocna w tym jest wiedza o przyszłym pracodawcy, zarobkach, jakich można się spodziewać czy ogólnej atmosferze panującej w nowym miejscu pracy.
Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę, aby mieć pewność, że nawiążesz współpracę z odpowiednim pracodawcą!
Od czego zacząć szukanie informacji na temat przyszłego pracodawcy
Obecnie popularna jest opinia, że jak nie ma czegoś w Internecie, to w zasadzie to nie istnieje. Idąc tym tokiem myślenia, warto zacząć zbieranie informacji właśnie od tego źródła.
Najprawdopodobniej jednym z najprostszych sposobów jest wpisanie w wyszukiwarce nazwy firmy. Spośród zaproponowanych wyników na pewno pojawi się coś, co może dostarczyć nam potrzebnej wiedzy.
Warto spojrzeć nie tylko na pierwszą stronę zaproponowanych wyników, ale również na kolejne. Nie zajmie to dużo więcej czasu, a może przyczynić się do znalezienia potrzebnej wiedzy.
Co więcej, są portale, które specjalizują się w zbieraniu informacji o różnych pracodawcach, zarówno tych wielkich, jak i mniejszych. Stanowią one cenne źródło informacji od osób, które miały styczność z daną firmą.
Warto jednak zaznaczyć, że opinie o pracodawcach można zamieszczać tam anonimowo i nie podlega się żadnej weryfikacji. Z tego względu warto z rozwagą podchodzić do zamieszczanych tam wpisów.
Nie ulega jednak wątpliwości, że korzystając z takich portali można wyrobić sobie ogólny obraz danego pracodawcy i warunków, jakie tam panują.
Jeśli napotkamy powtarzające się negatywne opinie, warto sprawdzić czy zamieszczone opinie miały na celu szkalowanie danego pracodawcy czy może są to autentyczne wpisy. Takie działanie uchroni przed nawiązaniem współpracy z nieodpowiednim pracodawcą.
Strona internetowa pracodawcy – co warto na niej sprawdzić
Warto również zasięgnąć informacji u samego źródła, czyli na stronie internetowej pracodawcy.
W takim miejscu można poznać samą firmę jeszcze przed złożeniem aplikacji i znaleźć przydatne treści, które mogą być też pomocne już podczas samej rekrutacji.
Z oficjalnej strony można szybko dowiedzieć się nie tylko tego, czym dana firma się zajmuje, ale również zdobyć inne przydatne informacje, na przykład jak długo działa na rynku, o bieżących inicjatywach, trwających rekrutacjach, aktualnej ofercie, a także o zdobytych nagrodach, certyfikatach czy przeprowadzanych szkoleniach.
Na oficjalnej stronie internetowej dana firma sama się nam przedstawia, dzięki czemu można uzyskać wiedzę, co dla danego przedsiębiorstwa jest najważniejsze, jak chce być postrzegane na rynku, jak buduje swój wizerunek.
Są to wartościowe informacje, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o potencjalnej aplikacji.
Załóż darmowe konto
Rejestracja darmowego konta zapewnia dostęp do w pełni funkcjonalnej wersji programu (nie jest to wersja demonstracyjna), w której możesz prowadzić kadry i płace dla 2 pracowników za darmo bez ograniczeń.
Jeśli masz już konto w 360ksiegowosc.pl to nie musisz zakładać konta drugi raz, zaloguj się do kadr i płac używając tego samego maila i hasła.
Po przekroczeniu ilości pracowników lub dodaniu nowej firmy zastanów się nad zakupem licencji.
Rozpocznij już teraz!
Media społecznościowe jako kopalnia informacji o pracodawcy
Podczas procesu rekrutacji pracodawca weryfikuje informacje zawarte w CV, ale zdarza się, że zagląda również do mediów społecznościowych.
Zgodnie z opiniami specjalistów z zakresu HR, takie źródło dostarcza cennych wskazówek dotyczących umiejętności, doświadczenia czy podejścia danej osoby do pracy. Jednak taki mechanizm działa również w drugą stronę.
Profile firmowe w mediach społecznościowych często stanowią istotne źródło informacji od osób, które miały doświadczenie z danym przedsiębiorstwem.
Aktywność w mediach społecznościowych może wiele powiedzieć o poziomie komunikacji z otoczeniem, kulturze organizacyjnej czy działaniach w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu.
Nie bez znaczenia są również zamieszczane komentarze, chociaż wiadomo, że warto podchodzić do nich z rozwagą.
Kontakt z obecnymi pracownikami sposobem na sprawdzenie firmy
Rozmowy z obecnymi pracownikami danej firmy mogą okazać się niezwykle wartościowe, zwłaszcza jeśli są oni od dłuższego czasu związani z danym miejscem.
Takie wiarygodne opinie mogą być najbardziej przydatne przy podejmowaniu decyzji o współpracy z potencjalnym pracodawcą. Jeśli istnieje taka możliwość, warto również zasięgnąć opinii byłych pracowników danej firmy, którzy mogą udzielić obiektywnych informacji.
Oczywiście może być problem z bezpośrednim kontaktem z obecnymi pracownikami firmy, do której chcemy aplikować. W takiej sytuacji warto popytać znajomych lub znajomych znajomych czy znają takie osoby.
Ta metoda może być bardziej czasochłonna, ale niesie ze sobą wiele korzyści, pod warunkiem spotkania odpowiednich osób, które mogą udzielić wiarygodnych i rzetelnych informacji.
Artykuły prasowe, które pomogą sprawdzić przyszłego pracodawcę
Oprócz sprawdzania w Internecie opinii na temat potencjalnego pracodawcy, warto również zapoznać się z artykułami prasowymi na jego temat. Analizując teksty dotyczące danej firmy ukazujące się w mediach branżowych, można zapoznać się z jej specyfiką oraz ocenić jej renomę.
Jeśli przedstawiciele firmy pojawiają się w mediach jako eksperci, dzielą się swoją wiedzą, przeprowadzają analizy czy publikują teksty pod własnym nazwiskiem, to świadczy o tym, że firma dba o swój wizerunek i skutecznie nim zarządza.
Przeczytanie kilku artykułów pozwoli nam ocenić, czy mamy do czynienia z materiałami sponsorowanymi, czy też z wartościowymi treściami eksperckimi.
Weryfikacja informacji w rejestrach podmiotów gospodarczych
W celu znalezienia potwierdzonych informacji można skorzystać z pomocy rejestru CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo KRS, czyli Krajowego Rejestru Sądowego.
Zawarte tam dane pozwolą nam zdobyć informacje o kapitale zakładowym, składzie zarządu czy aktualnej działalności.
Można też za darmo uzyskać podstawowe informacje, takie jak data założenia firmy, wpisy do PKD, adres siedziby oraz osoby zarządzające firmą, a także zbadać, z jakimi innymi podmiotami są związani właściciele lub członkowie zarządu.
Ważne jest również to, że możemy prześledzić historię zmian w rejestrze KRS. Dzięki temu możemy potwierdzić niektóre informacje zawarte w ogłoszeniu o pracę lub na stronie internetowej.
Jak informacje o kondycji finansowej pomogą sprawdzić pracodawcę
W Monitorze Sądowym i Gospodarczym istnieje możliwość zweryfikowania danych dotyczących postępowań upadłościowych przedsiębiorstw oraz upadłości konsumenckich.
W ten sposób możemy w miarę szybko upewnić się, czy firma, z którą planujemy nawiązać współpracę, nie boryka się z problemami finansowymi. A to z kolei pozwali nam ocenić, czy możemy liczyć na stabilne i rzetelne partnerstwo.
Jeśli coś budzi wątpliwości dotyczące kondycji finansowej potencjalnego pracodawcy, warto rozważyć sprawdzenie jego statusu w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej.
Za odpowiednią opłatą można uzyskać informacje na temat terminowości regulowania zobowiązań przez firmę.
Można również skorzystać z BIG, czyli Biura Informacji Gospodarczej, gdzie informacje o długach są przekazywane nie tylko przez banki i instytucje pożyczkowe czy leasingowe, ale także przez sądy, dostawców energii, gminy, wierzycieli oraz innych przedsiębiorców.
Rozmowa kwalifikacyjna u potencjalnego pracodawcy
Po zdobyciu już pewnej wiedzy na temat pracodawcy, mogą pojawić się różne pytania. Doskonałą okazją, aby rozwiać większość wątpliwości jest rozmowa rekrutacyjna.
Niektórzy mogą uważać, że podczas rozmowy tylko kandydat musi odpowiadać na pytania, ale w zasadzie celem tego spotkania jest przekonanie się do siebie obu stron.
Jeśli jakieś tematy lub kwestie wzbudzają nawet minimalne zastrzeżenia, to warto o nich porozmawiać z rekruterem. Wiedza potencjalnego pracodawcy o tym, że poświęciło się czas na zapoznanie się z firmą i jej strukturą, może być bardzo pozytywnie odebrana.
Świadczy to o zaangażowaniu kandydata do pracy i wskazuje na profesjonalne podejście.
Jak wybrać przyszłego pracodawcę – najważniejsze informacje
Przy podejmowaniu decyzji o tym, czy wziąć udział w procesie rekrutacji u potencjalnego pracodawcy należy rozważyć wiele kwestii.
Warto zweryfikować wiarygodność danej firmy, zapoznać się z opiniami byłych i obecnych pracowników, zdobyć informacje o kondycji finansowej czy poszukać informacji w Internecie, w tym również na portalach społecznościowych. Poświęcenie na to odpowiedniej ilości czasu może nas uchronić przed rozpoczęciem pracy w nieodpowiednim miejscu.
Na szczęście na rynku nie brakuje także solidnych, rzetelnych pracodawców, którzy dbają o swoich pracowników i oferują przyjazne środowisko pracy.
Warto więc poświęcić czas na weryfikację przyszłego pracodawcy. Dzięki temu można znaleźć miejsce, które pozwoli na rozwój i czerpanie prawdziwej satysfakcji z wykonywanych obowiązków.
Artykuł przygotowany przez naszą specjalistę Jakuba Chmieleckiego
Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!
Możesz prowadzić kadry i płace dla 2 pracowników za darmo bez ograniczeń.
Po przekroczeniu ilości pracowników lub dodaniu nowej firmy zastanów się nad zakupem licencji.