Urlop to jedno z podstawowych praw pracownika wynikających z Kodeksu pracy. Niestety zdarza się, że w trakcie urlopu pracownik zachoruje.
Sprawdź, kiedy zwolnienie lekarskie przerywa urlop i jakie uprawnienia ma pracownik w związku z L4.
Zwolnienie lekarskie a urlop wypoczynkowy
Jeśli pracownik zachoruje w trakcie urlopu wypoczynkowego i otrzyma zwolnienie lekarskie, określane niekiedy jako L4, to okres choroby nie jest wliczany do urlopu.
Oznacza to, że urlop zostaje przerwany na czas trwania zwolnienia, a niewykorzystane dni pracownik może odebrać w innym terminie, uzgadniając to z pracodawcą.
Po zakończeniu zwolnienia lekarskiego pracownik może wrócić do pracy w pierwszym dniu po ustaniu niezdolności do pracy, nawet jeśli pierwotnie planowany urlop miał trwać dłużej.
W tym wypadku pracownik zachowuje prawo do urlopu za okres, w którym zwolnienie lekarskie nałożyło się na urlop wypoczynkowy, a także za tę część urlopu, której nie wykorzystał z powodu wcześniejszego powrotu do pracy po zakończeniu zwolnienia.
Szczególnym rodzajem urlopu wypoczynkowego jest urlop na żądanie.
Niezdolność do pracy z powodu choroby ma pierwszeństwo przed urlopem wypoczynkowym, w tym również przed urlopem na żądanie.
Oznacza to, że jeśli pracownik zachoruje w trakcie urlopu na żądanie, to taki urlopu nie przepada.
Pracownik może go wykorzystać później, w ramach przysługujących mu w ciągu roku czterech dni urlopu na żądanie.
Zwolnienie lekarskie na dziecko w trakcie urlopu wypoczynkowego
W przypadku pracowników mających dzieci może zdarzyć się tak, że dziecko rozchoruje się w trakcie urlopu wypoczynkowego któregoś z rodziców.
W tej sytuacji zwolnienie lekarskie na dziecko nie przerywa biegu urlopu wypoczynkowego.
Jest to związane ze specyfiką zwolnienia lekarskiego na dziecko.
Jego celem jest umożliwienie rodzicowi lub opiekunowi sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w trakcie jego choroby.
Kluczowym warunkiem uzyskania prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu zwolnienia lekarskiego na dziecko jest brak innego członka rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym, który mógłby zapewnić opiekę takiemu dziecku.
W przypadku gdy jeden z rodziców lub opiekunów przebywa na urlopie wypoczynkowym, to może zapewnić dziecku opiekę, co wyklucza prawo do zasiłku opiekuńczego.
Oczywiście lekarz może wystawić takiemu rodzicowi lub opiekunowi zwolnienie lekarskie, ale nie przerwie ono biegu urlopu wypoczynkowego ani nie spowoduje nabycia prawa do zasiłku opiekuńczego.
Załóż darmowe konto
Rejestracja darmowego konta zapewnia dostęp do w pełni funkcjonalnej wersji programu (nie jest to wersja demonstracyjna), w której możesz prowadzić kadry i płace dla 2 pracowników za darmo bez ograniczeń.
Jeśli masz już konto w 360ksiegowosc.pl to nie musisz zakładać konta drugi raz, zaloguj się do kadr i płac używając tego samego maila i hasła.
Po przekroczeniu ilości pracowników lub dodaniu nowej firmy zastanów się nad zakupem licencji.
Rozpocznij już teraz!
Urlop macierzyński a zwolnienie lekarskie
Nawet jeśli pracownica zachoruje i otrzyma zwolnienie lekarskie, nie wpływa to na bieg urlopu macierzyńskiego.
Taki urlop trwa nadal, zgodnie z ustalonym terminem, bo choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego nie przerywa tego urlopu.
Pracownica nie ma prawa do pobierania jednocześnie zasiłku macierzyńskiego i chorobowego.
Za czas urlopu macierzyńskiego przysługuje wyłącznie zasiłek macierzyński.
Zwolnienie lekarskie w tym okresie nie uprawnia do zasiłku chorobowego.
Wyjątkiem jest pobyt w szpitalu i przerwanie urlopu macierzyńskiego.
Jeżeli po wykorzystaniu minimum 8 tygodni urlopu macierzyńskiego matka trafi do szpitala i nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem, to może przerwać urlop macierzyński pod warunkiem, że pozostałą część urlopu przejmie ojciec dziecka lub inny członek najbliższej rodziny.
W takim przypadku matka może korzystać ze zwolnienia lekarskiego i pobierać zasiłek chorobowy, a opiekun dziecka, który przejął pozostałą część urlopu będzie pobierać zasiłek macierzyński.
Czy zwolnienie lekarskie przerywa bieg urlopu rodzicielskiego
Nawet jeśli w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego pracownik zachoruje i otrzyma zwolnienie lekarskie, to urlop ten trwa nadal, a okres choroby nie zatrzymuje ani nie wydłuża jego trwania.
W praktyce więc dni, w których pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby, wliczają się do okresu urlopu rodzicielskiego.
Nie ma możliwości przesunięcia ani przedłużenia urlopu rodzicielskiego z powodu L4 – urlop biegnie zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem, a po jego zakończeniu nie przysługuje dodatkowy czas wolny z powodu choroby pracownika.
Nie bez znaczenia jest też kwestia świadczeń. W trakcie urlopu rodzicielskiego pracownik otrzymuje zasiłek macierzyński, a nie zasiłek chorobowy.
Oznacza to, że nawet jeśli lekarz wystawi pracownikowi zwolnienie lekarskie, nie zmienia to zasad wypłaty świadczeń.
Przez cały czas trwania urlopu rodzicielskiego wypłacany jest zasiłek macierzyński, a nie chorobowy.
Urlop ojcowski a zwolnienie lekarskie
W przypadku gdy pracownikowi przysługuje urlop ojcowski, to nie może on w tym samym czasie otrzymywać wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego z tytułu zwolnienia lekarskiego.
Urlop ojcowski musi być wykorzystany w całości w wyznaczonym terminie, niezależnie od ewentualnego zwolnienia lekarskiego.
Jeśli więc ojciec złożył wniosek o urlop ojcowski i w trakcie tego urlopu zachoruje i otrzyma zwolnienie lekarskie, to urlop ojcowski nie zostaje przerwany ani zawieszony.
Choroba nie przerywa biegu urlopu ojcowskiego – należy go wykorzystać w całości, nawet jeśli w trakcie jego trwania pracownik stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby.
Zwolnienie lekarskie w trakcie urlopu wychowawczego
Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne – zwolnienie lekarskie w trakcie urlopu wychowawczego nie przerywa biegu tego urlopu.
Oznacza to, że nawet jeśli podczas urlopu wychowawczego pracownik stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby i otrzyma zwolnienie lekarskie, to urlop wychowawczy trwa nadal, a okres choroby nie wpływa na jego długość. Innymi słowy, urlop wychowawczy biegnie dalej swoim rytmem, niezależnie od ewentualnej niezdolności do pracy.
Nawet jeśli lekarz wystawi zwolnienie lekarskie pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym, to nie będzie ono podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego ani wynagrodzenia za czas choroby.
Taki pracownik nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, które jest warunkiem otrzymania świadczeń z tytułu niezdolności do pracy.
Urlop bezpłatny a niezdolność do pracy
W czasie urlopu bezpłatnego pracownik formalnie pozostaje w stosunku pracy, ale nie wykonuje obowiązków służbowych. I co istotne, nie otrzymuje wynagrodzenia ani innych świadczeń ze stosunku pracy.
Dlatego sprawa ze zwolnieniem lekarskim w trakcie urlopu bezpłatnego ma się podobnie jak w przypadku urlopu wychowawczego.
W tej sytuacji pracownik nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, więc nie ma prawa do wypłaty zasiłku chorobowego.
Urlop bezpłatny nie przerywa swojego biegu z powodu niezdolności pracownika do pracy.
Oznacza to, że nawet jeśli w trakcie urlopu bezpłatnego pracownik zachoruje i uzyska zwolnienie lekarskie, to urlop trwa nadal, a okres choroby nie powoduje jego przerwania ani przesunięcia.
W praktyce więc, nawet jeśli lekarz wystawi L4 pracownikowi, który jest na urlopie bezpłatnym, to nie będzie ono miało żadnych skutków finansowych – ani dla pracownika, ani dla pracodawcy.
Rodzaje urlopów pracowniczych a L4 – podsumowanie
Zwolnienie lekarskie w trakcie różnych rodzajów urlopów pracowniczych wywołuje odmienne skutki. Jedynie w przypadku urlopu wypoczynkowego L4 przerywa jego bieg i pozwala wykorzystać urlop w innym terminie. Jednak odnosi się to wyłącznie do zwolnienia lekarskiego pracownika, bo zwolnienie lekarskie na dziecko nie przerywa biegu urlopu wypoczynkowego.
Przy urlopach macierzyńskim, rodzicielskim, ojcowskim, wychowawczym czy bezpłatnym zwolnienie lekarskie nie powoduje przerwania urlopu ani nie daje prawa do świadczeń chorobowych. Wszystkie zależności pomiędzy rodzajem urlopu a zwolnieniem lekarskim przedstawia poniższa tabela.
Rodzaj urlopu | Czy L4 przerywa urlop | Prawo do świadczeń chorobowych podczas urlopu | Co z niewykorzystanym urlopem |
Wypoczynkowy | Tak (wyjątek: zwolnienie na dziecko) | Tak (wynagrodzenie chorobowe /zasiłek chorobowy) | Urlop do wykorzystania później |
Macierzyński | Nie (wyjątek: hospitalizacja) | Nie | Urlop trwa dalej, wypłacany jest zasiłek macierzyński |
Rodzicielski | Nie | Nie | Urlop trwa dalej, wypłacany jest zasiłek macierzyński |
Ojcowski | Nie | Nie | Urlop trwa dalej, wypłacany jest zasiłek macierzyński |
Bezpłatny | Nie | Nie | Urlop trwa dalej, brak świadczeń chorobowych |
Wychowawczy | Nie | Nie | Urlop trwa dalej, brak świadczeń chorobowych |
Artykuł przygotowany przez naszą specjalistę Jakuba Chmieleckiego
Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!
Możesz prowadzić kadry i płace dla 2 pracowników za darmo bez ograniczeń.
Po przekroczeniu ilości pracowników lub dodaniu nowej firmy zastanów się nad zakupem licencji.