Księgowość
Kadry i płace
Radosław Pilarski, copywriter, adwokat, doradca restrukturyzacyjny. Współzałożyciel agencji contentprawniczy.pl.

Negocjacje przy umowie o pracę – o co może walczyć pracownik?

Spędzamy w pracy ponad 1/3 naszego życia. Warto zadbać, aby czas ten był spędzany w sposób ciekawy, wydajny, komfortowy i przede wszystkim dochodowy. W innym wypadku bardzo szybko może dojść do wypalenia zawodowego.

Czy jednak aby znaleźć taki rodzaj zatrudnienia, trzeba od razu zmieniać aktualne miejsce pracy? Być może wystarczające będzie renegocjowanie warunków pracy i płacy.

Mimo że dużo zależy od przepisów pracy, to mało kto pamięta, że generalna zasada pozwala na odejście od norm KP, o ile są one korzystniejsze dla pracownika.

Negocjacje przy umowie o pracę mogą nie być proste, warto zatem wiedzieć, w jaki sposób przygotować się do rozmów i co dokładnie można modyfikować.

 

Negocjacje przy umowie o pracę – rzadkością w Polsce

 

Nie tylko negocjowanie warunków umowy przy jej zawieraniu jest rzadkością.

Do rozmów nie palą się również wieloletni pracownicy, którzy nie raz już udowodnili swoją przydatność oraz posiadaną wiedzę i kompetencje.

Osoby zatrudnione, niezależnie czy w dużych korporacjach, czy małych lokalnych firmach, boją się podjąć tematu renegocjowania warunków pracy i płacy. Istnieje duży strach przed zwolnieniem – przyjęło się, że tego typu rozmowy oznaczają niezadowolenie z dotychczasowego zatrudnienia, brak posłuszeństwa czy wręcz butę.

A przecież to normalne, że każdy za wkładany trud chce być adekwatnie wynagradzany.

Pracownik powinien rozumieć na ile może sobie pozwolić. Im bardziej jest on zaangażowany w konkretny rodzaj zatrudnienia, posiada wystarczającą wiedzę, doświadczenie i kwalifikację, tym więcej powinien wymagać.

„Niezastępowalność” jest najsilniejszym argumentem w negocjacjach przy umowie o pracę. Żeby to sprawdzić, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, jeżeli w większości odpowiedź będzie brzmiała „tak”, warto spróbować podjąć rozmowę z szefem.

Te pytania to:

  • Czy spełniam wszystkie wymogi stawiane przez pracodawcę na moim stanowisku?
  • Czy angażuję się w zlecane mi zadania?
  • Czy swoje obowiązki wykonuje z zaangażowaniem?
  • Czy moje działania przyczyniają się do sukcesu całej firmy?
  • Czy cały czas rozwijam swoje umiejętności jako pracownik (szkolenia i kurys, ale także powiększanie wiedzy we własnym zakresie, np. branżowe pisma)?
  • Czy wychodzę z inicjatywą i staram się znaleźć optymalne (lepsze) rozwiązania dla firmy?
  • Czy sam jestem zadowolony z wyników swojej pracy?

 

To, że pracodawca nie chwali swoich pracowników, nie zawsze znaczy, że ich nie docenia.

Jednakże działając we własnym interesie, rzadko kiedy sam będzie występował z propozycją np. podniesienia im wynagrodzenia.

Jeżeli nikt nie zgłasza żądań podwyżki, to znaczy, że każdemu pasuje obowiązujący układ.

 

Negocjacje przy umowie o pracę – o co może walczyć pracownik?

 

Umowa o pracę jest budowana na zasadzie swobodnych wyborów stron. Pracodawca chce zatrudnić daną osobę na określonym stanowisku, natomiast owa osoba chce pracować w danym zakładzie.

Co więcej, nie jest wcale tak, że pracodawca oferuje zatrudnienie, a kandydat na stanowisko może się wyłącznie zgodzić albo nie z warunkami pracy.

On również może proponować zapisy umowne i „targować” się co do już zaproponowanych warunków.

Oczywiście w większości przypadków możliwości negocjacyjne pracownika są minimalne. Bowiem to pracodawca prowadzi firmę i wypłaca wynagrodzenie.

Siłą rzeczy osoba, która szuka zatrudnienia, jest na przegranej pozycji. Może lekko renegocjować kontrakt, jednak nie można stwierdzić, że w praktyce strony umowy są sobie równe.

To wszystko jednak zmienia się wraz ze stażem pracy w danym zakładzie, zyskiwaniem doświadczenia i zdobywaniem nowych umiejętności. W końcu może się okazać, że dalsze prowadzenie firmy bez danego podwładnego staje się niemal niemożliwe, a już na pewno utrudnione.

Wtedy to pracownik jest w stanie wynegocjować naprawdę dużo. Na co może sobie wówczas pozwolić?

 

Wynagrodzenie – główny motor napędowy

 

Zaczniemy od oczywistości – ludzie pracują dla pieniędzy i karkołomne byłoby tłumaczenie, że powinni to robić dla idei (równie dobrze, pracodawcy dla idei mogliby oddawać całe swoje zyski pracownikom).

Tym samym negocjacje przy umowie o pracę najczęściej dotyczą wysokości wynagrodzenia.

Temat ten nie jest jednak tak prosty, jakby mógł się wydawać, bowiem oprócz samego wynagrodzenia zasadniczego, pracownik może chcieć zmienić jeszcze inne jego aspekty.

 

Co można jeszcze negocjować w zakresie wynagrodzenia?

  • formę wynagrodzenia – oprócz stałej pensji, można wynegocjować jeszcze premię uznaniową lub prowizyjną;
  • premię okresową i roczną – jeżeli firma odnotowuje zyski dobrze, aby pracownicy, którzy dołożyli się do sukcesu, mogli uczestniczyć w jego owocach;
  • dodatek inflacyjny – w czasie niestabilnej gospodarki i wysokiej inflacji, warto zadbać, aby wynagrodzenie zmieniało się adekwatne do siły nabywczej pieniądza;
  • dofinansowanie kosztów pracy zdalnej – jeżeli pracownik ma wykonywać zadania z domu, pracodawca powinien dokładać się do jego rachunków np. za prąd, internet czy wodę.
  • termin wypłaty – wielu pracowników mogąc wybierać, najchętniej wskazałoby pierwszy dzień miesiąca, jako datę wypłaty wynagrodzeń; można próbować wynegocjować również wcześniejszą wypłatę zaliczki.

 

Załóż darmowe konto





    Rejestracja darmowego konta zapewnia dostęp do w pełni funkcjonalnej wersji programu (nie jest to wersja demonstracyjna), w której możesz prowadzić kadry i płace dla 2 pracowników za darmo bez ograniczeń.

    Jeśli masz już konto w 360ksiegowosc.pl to nie musisz zakładać konta drugi raz, zaloguj się do kadr i płac używając tego samego maila i hasła.

    Po przekroczeniu ilości pracowników lub dodaniu nowej firmy zastanów się nad zakupem licencji.

    Rozpocznij już teraz!

    Administratorem danych osobowych jest Merit Aktiva Sp. z o.o. Powierzone dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji usługi newslettera, wysyłki wiadomości marketingowych i reklamowych. Ponadto, dane przetwarzane będą w celu informowania o działaniu w/w aplikacji, w tym przesyłania komunikatów generowanych w ramach jej funkcjonalności.

     

    Negocjacje przy umowie o pracę – urlop również bardzo ważny

     

    Patrząc w Kodeks pracy, każdy pracownik może liczyć na 20 lub 26 dni pracy, w zależności od stażu pracy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca przyznał pracownikowi więcej dni urlopowych. Jest to wartość, która podlega negocjacji.

    Oprócz samej ilości dni przeznaczonych na wolne modyfikować można zasady korzystania z urlopu, np. poprzez wprowadzenie możliwości brania urlopu na godziny.

    Dla niektórych atrakcyjna jest możliwość korzystania z bezpłatnego urlopu, np. jeden miesiąc raz w roku.

    Dla nowych pracowników istotne może się okazać także przyznanie urlopu z góry, tj. wcześniejszy pełny dostęp, zamiast z każdym miesiącem pracy.

     

    Praca zdalna – to również benefit

     

    Dla osób, które bardziej cenią sobie zacisze własnego domu, niż interakcje ze współpracownikami, praca zdalna jest jednym z najważniejszych aspektów zatrudnienia.

    Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła jasne zasady indywidualnego ustalania pracy na odległość.

    Dzięki temu negocjowalne stały się warunki pracy obejmujące zdalne wykonywanie swoich zadań.

    Co dokładnie można negocjować?

    • liczbę dni pracy zdalnej w tygodniu – np. 3 dni z biura, 2 z domu albo tydzień z biura, tydzień domu;
    • ilość okazjonalnej pracy zdalnej – KP przyznaje pracownikom 24 dni w roku pracy na odległość na wniosek, ale można wynegocjować ich więcej;
    • zwrot kosztów za pracę zdalną – wraz z możliwością pracy zdalnej pracownik może domagać się ryczałtowego zwrotu kosztów (np. za prąd i internet);
    • „elastyczne” godziny pracy przy pracy zdalnej.

     

    Czas pracy – elastyczność ma znaczenie

    Zapis dotyczący godzin pracy również podlega pod negocjacje.

    Oczywiście pracując na pełen etat ciężko domagać się 4 godzin pracy dziennie, można jednak wynegocjować inne sprawy, np.:

    • godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy – np. od 7:00 do 15:00 zamiast od 9:00 do 17:00;
    • 4-dniowy tydzień pracy z 10 godzinowymi dniówkami;
    • dłuższe lub częstsze przerwy wliczane do czasu pracy.

     

    Można negocjować benefity

     

    Czym byłaby praca bez owocowych czwartków? Dodatki do standardowego wynagrodzenia mogą jednak stanowić realną korzyść, zamiast niezrozumiałych sloganów o docenianiu pracownika i dostarczaniu mu witamin i fruktozy raz w tygodniu.

    Większość pracowników woli te benefity, które są w stanie realnie wpływać na ich komfort życia czy kompetencje zawodowe.

    Wśród najbardziej znaczących dodatków możemy wyróżnić te dotyczące:

    • dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego i NNW oraz objęcia nim również członków rodziny pracownika;
    • dofinansowań żłobków i przedszkoli;
    • opłacania szkoleń i kursów zawodowych;
    • zakupu jakościowego i ergonomicznego sprzętu do pracy – lepszego komputera, biurka, fotela itd.
    • opłacanie konsultacji psychologicznych;
    • darmowych posiłków w pracy;
    • karty / bilety wstępu do miejsc sportu i kultury – nie tylko kary na siłownię, ale również bilety do kina, teatru, muzeów itd.

     

    Negocjacje przy umowie o pracę – o co jeszcze warto pytać?

     

    Większość pracowników – co całkowicie zrozumiałe – koncentruje się na warunkach finansowych. A przecież umowy o pracę posiadają jeszcze sporo innych zapisów, które warto modyfikować na korzyść pracownika.

    Na co zatem warto jeszcze zwracać uwagę?

    • zapis dotyczący zakazu konkurencji – po pierwsze można negocjować jego usunięcie z umowy, a jeżeli to się nie uda, można próbować wpłynąć na jego zakres i długość trwania po ustaniu zatrudnienia, a także wysokość świadczenia pieniężnego;
    • odpowiedzialność pracownicza za mienie powierzone, np. za samochód firmowy – warto zadbać, aby był on ubezpieczony w pełnym zakresie (OC, AC, NNW);
    • okres wypowiedzenia – za obopólną zgodą okres ten można skracać lub wydłużać;
    • warunki pracy na okresie próbnym – niekiedy pracodawcy okres próbny traktują jak bezpłatny staż, a za ten okres, pracownikowi należy się normalne wynagrodzenie i inne benefity.
    • transparentność ścieżki kariery, w tym regularnych awansów (przynajmniej tych finansowych) – pracownik może wynegocjować konkretne cele do spełnienia w drodze do awansu, tak aby proces ten nie był wybiórczy i stosowany dowolnie przez pracodawcę.

     

    Artykuł przygotowany przez naszego specjalistę Radosława Pilarskiego


    Usprawnij swoją pracę,
    dołącz do nas!

    Możesz prowadzić kadry i płace dla 2 pracowników za darmo bez ograniczeń.

    Po przekroczeniu ilości pracowników lub dodaniu nowej firmy zastanów się nad zakupem licencji.

    Powiadom mnie o dostępności
    programu 360 Kadry i płace

    Zapisz się i bądź z nami w kontakcie. Powiadomimy Cię, kiedy program będzie gotowy do pracy!

    Administratorem danych osobowych jest Merit Aktiva Sp. z o.o. Powierzone dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji usługi newslettera, wysyłki wiadomości marketingowych i reklamowych. Ponadto, dane przetwarzane będą w celu informowania o działaniu w/w aplikacji, w tym przesyłania komunikatów generowanych w ramach jej funkcjonalności.

    Zadaj pytanie

    Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta.