Nie każdy ma możliwość lub chęci na podjęcie pełnoetatowej pracy. Obowiązki często nie pozwalają na pracę po 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu przez cały rok. Niektórzy wolą przepracować 2-3 miesiące, odłożyć trochę gotówki i wrócić do poprzednich zajęć.
Praca okresowa ma wielu zwolenników, szczególnie wśród osób młodych – uczniów i studentów, którzy w czasie wakacji mogą sobie dorobić. Również emeryci często korzystają z tego typu zatrudnienia. Chcąc podreperować domowy budżet, czasami wystarczy kilka miesięcy, aby resztę roku móc znowu cieszyć się życiem seniora.
Ten rodzaj aktywności różni się od „zwykłej” umowy o pracę. Warto zatem wiedzieć dokładnie jak powinna wyglądać umowa o pracę tymczasową z agencją pracy tymczasowej.
Praca tymczasowa – czym jest dokładnie?
Praca tymczasowa jest czymś pomiędzy pracą etatową regulowaną przez Kodeks pracy a umową zleceniem, normowaną przez prawo cywilne. Zacznijmy jednak od definicji ustawowej.
Praca tymczasowa to wykonywanie na rzecz danego pracodawcy użytkownika, przez okres nie dłuższy niż wskazany w ustawie, zadań:
- o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym lub
- których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe, lub
- których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika.
Pracownik tymczasowy z kolei to pracownik zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.
Chcąc to wytłumaczyć nieco prościej, można stwierdzić, że umowa o pracę tymczasową jest rodzajem umowy, która polega na tym, że pracownik formalnie zatrudniany jest przez agencję pracy tymczasowej, ale faktycznie wykonuje pracę na rzecz innej firmy – pracodawcy użytkownika.
Oficjalnym pracodawcą jest agencja, jednak w praktyce zadania zleca pracodawca użytkownik. Mimo że może to źle zabrzmieć, to pracodawca niejako „wypożycza” pracownika od agencji.
Zatem w stosunek pracy tymczasowej zaangażowane są trzy podmioty:
- pracownik,
- agencja,
- pracodawca użytkownik.
Przy czym pracownik podpisuje umowę jedynie z agencją. Agencja z kolei zawiera z jednej strony umowę o pracę tymczasową z pracownikiem, a z drugiej umowę „wypożyczenia” pracownika z pracodawcą (swoim kontrahentem).
Agencja pełni tutaj funkcję pośrednika, łączy pracowników z firmami, które czasowo potrzebują rąk do pracy. Jest to wygodne rozwiązanie, bowiem pracodawca może potrzebować zwiększyć zatrudnienie jedynie przez pewien okres, np. w sezonie turystycznym (np. w czasie żniw) czy okresie wzmożonej sprzedaży (np. w czasie przedświątecznym).
Umowa o pracę tymczasową – ile może trwać?
Umowa o pracę tymczasową tworzy stosunek zobowiązaniowy, który musi być zgodny z przepisami ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Strony tego stosunku pracy nie mają tutaj pełnej swobody w jego kształtowaniu.
Praca tymczasowa odznacza się znaczną elastycznością. Ma jednak swoje limity. Pracownik nie może wykonywać zadań dla jednej firmy dłużej niż 18 miesięcy w okresie obejmującym kolejne 36 miesięcy.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby po zakończeniu takiej pracy agencja skierowała pracownika do kolejnej firmy.
Wyjątkiem od powyższego jest skierowanie pracownika do wykonywania pracy w sposób ciągły, obejmującej zadania, których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika pracodawcy użytkownika.
Wówczas czas wykonywania pracy u jednego pracodawcy nie może przekroczyć 36 miesięcy.
Ustawa nie wskazuje na minimalne okresy zatrudnienia. Dlatego też może być ona zawarta na jeden dzień, kilka dni, tygodni lub miesięcy. Ważne, aby nie przekraczała 18 miesięcy (za wyjątkiem wskazanym wyżej). Nie może być zatem umową „na czas nieokreślony”.
Załóż darmowe konto
Rejestracja darmowego konta zapewnia dostęp do w pełni funkcjonalnej wersji programu (nie jest to wersja demonstracyjna), w której możesz prowadzić kadry i płace dla 2 pracowników za darmo bez ograniczeń.
Jeśli masz już konto w 360ksiegowosc.pl to nie musisz zakładać konta drugi raz, zaloguj się do kadr i płac używając tego samego maila i hasła.
Po przekroczeniu ilości pracowników lub dodaniu nowej firmy zastanów się nad zakupem licencji.
Rozpocznij już teraz!
Co jeszcze reguluje ustawa?
Również kwestie wynagrodzenia są regulowane ustawą. Otóż pracownik nie może być traktowany inaczej niż etatowi pracownicy pracodawcy użytkownika. Oznacza to, że obowiązują go przepisy o minimalnym wynagrodzeniu oraz widełki płacy określone w regulaminie pracy i płacy firmy, dla której w danym czasie pracuje.
Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy.
Jednocześnie urlop nie przysługuje za okres, za który pracownik wykorzystał u poprzedniego pracodawcy urlop wypoczynkowy przysługujący na podstawie odrębnych przepisów.
Pracownik jest chroniony przed zwolnieniem z dnia na dzień. Ustawa wskazuje tutaj na trzydniowy okres wypowiedzenia, gdy umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni oraz jednotygodniowy okres, gdy umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie.
Wydawane jest także świadectwo pracy. Dokument ten obejmuje wszystkie okresy zatrudnienia, nawiązane w czasie nie dłuższym niż ostatnie 12 miesięcy.
Umowa o pracę tymczasową – co powinna posiadać?
Umowa o pracę tymczasową musi być zgodna z postanowieniami ustawy. Nie można stosować do niej przepisów Kodeksu pracy czy Kodeksu cywilnego. Jest to oddzielny stosunek zobowiązaniowy posiadający własne przepisy.
Zatem, jak wskazuje między innymi art. 9 i 13 omawianej ustawy, umowa o pracę tymczasową powinna określać co najmniej:
- strony umowy;
- datę zawarcia umowy;
- pracodawcę użytkownika;
- okres wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika;
- warunki zatrudnienia w okresie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika, w szczególności te dotyczące:
- rodzaju pracy,
- wymiaru czasu pracy,
- miejsca wykonywania pracy,
- wynagrodzenia za pracę oraz terminu i sposobu jego wypłacania przez agencję.
Artykuł przygotowany przez naszego specjalistę Radosława Pilarskiego
Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!
Możesz prowadzić kadry i płace dla 2 pracowników za darmo bez ograniczeń.
Po przekroczeniu ilości pracowników lub dodaniu nowej firmy zastanów się nad zakupem licencji.