Wiele firm zastanawia się, jak napisać ogłoszenie o pracę. Czy warto podawać widełki wynagrodzenia? Czy wspominać o takich benefitach jak „owocowe czwartki”? To dylemat, który dotyka nie tylko pracodawców, ale i kandydatów. Jedno jest pewne: transparentność staje się nowym standardem, a zmiany legislacyjne wymuszają nową jakość w tworzeniu ogłoszeń o pracę.
Podpowiadamy, jak napisać ogłoszenie o pracę zgodne z aktualnymi trendami, jakie elementy warto uwzględnić, by przyciągnąć najlepszych kandydatów, oraz jak Unia Europejska zmienia zasady rekrutacji.
Widełki płacowe. Transparentność czy konieczność?
Chociaż coraz więcej firm decyduje się na podawanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę, niemała część pracodawców zachowuje informacje o wynagrodzeniu na dalsze etapy rozmów kwalifikacyjnych. A to może rodzić wątpliwości co do transparentności wynagrodzeń w danej firmie.
Wprowadzenie unijnej dyrektywy o równości płacowej ma to zmienić. Od momentu jej wejścia w życie firmy będą zobowiązane do podawania wynagrodzeń nie tylko w procesach rekrutacyjnych, ale również w kontekście zatrudnionych już pracowników.
Pracodawcy będą musieli nie tylko podawać widełki płacowe w ogłoszeniach, ale też udostępniać szczegółowe dane o wynagrodzeniach pracownikom i kandydatom. Tajemnica płacowa – w tradycyjnym rozumieniu – może przestać istnieć.
Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim brak transparentności w zakresie wynagrodzenia odstrasza kandydatów. Współczesny rynek pracy jest rynkiem pracownika, a osoby poszukujące zatrudnienia wolą znać widełki płacowe na wstępie. Ukrywanie tych informacji może być więc postrzegane jako brak profesjonalizmu.
Jak napisać ogłoszenie o pracę, które przyciągnie kandydatów?
Co się kryje pod pojęciem „dobre ogłoszenie o pracę”? Na pewno ważne jest, by ogłoszenie było nie tylko informacyjne, ale też atrakcyjne wizualnie i spójne z wizerunkiem firmy.
Pisząc ogłoszenie o pracę, pamiętaj, by stawiać na szczerość i przejrzystość. Kandydaci docenią klarowne informacje o wynagrodzeniu, zakres obowiązków i kulturze organizacyjnej.
Tytuł ogłoszenia
Tytuł powinien być jasny i precyzyjny. Zamiast pisać „Poszukiwany specjalista”, lepiej użyć sformułowania „Specjalista ds. Marketingu | Atrakcyjne warunki pracy”.
Widełki wynagrodzenia
Jak już wspomniano, podanie widełek płacowych to coraz częściej standard. Dzięki temu firma buduje wizerunek przejrzystego i uczciwego pracodawcy.
Opis stanowiska
W tej sekcji powinny znaleźć się konkretne informacje: zakres obowiązków, wymagania, oferowane benefity. Pamiętaj, by unikać utartych schematów, takich jak „przyjazna atmosfera” czy „młody, dynamiczny zespół”– zamiast tego opisz, co konkretnie firma oferuje.
Dobre ogłoszenie o pracę to nie tylko tekst
Warto zadbać o estetykę ogłoszenia. Możesz skorzystać z gotowych narzędzi online, które oferują gotowy szablon ogłoszenia o pracę dostosowany do różnych branż.
Podsumowując, jak napisać ogłoszenie o pracę?
Dobre ogłoszenie o pracę to przede wszystkim przejrzystość i dopasowanie do potrzeb współczesnych kandydatów. Jeżeli nie masz doświadczenia w tworzeniu ogłoszeń, wykorzystaj gotowy wzór ogłoszenia o pracę, dostosowując go do potrzeb swojej firmy.
Zadbaj o każdy szczegół – od widełek płacowych po unikalny ton komunikacji – a Twoje ogłoszenie stanie się magnesem dla najlepszych talentów na rynku.
Stawiaj na innowacyjność w kadrach i płacach
Współczesne firmy chcą skutecznie zarządzać rekrutacją i relacjami z pracownikami, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jednym z nich jest program kadrowo płacowy, 360 Kadry i Płace, który automatyzuje procesy związane z obsługą kadr i płac.
Narzędzia tego typu ułatwiają generowanie dokumentacji, monitorowanie terminów, a także dostosowanie się do zmieniających się przepisów, takich jak unijne regulacje o transparentności wynagrodzeń. Dzięki takim systemom firmy mogą nie tylko oszczędzić czas i zminimalizować ryzyko błędów, ale także skupić się na tym, co najważniejsze – budowaniu zadowolonego i zaangażowanego zespołu.
Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!
Możesz prowadzić kadry i płace dla 2 pracowników za darmo bez ograniczeń.
Po przekroczeniu ilości pracowników lub dodaniu nowej firmy zastanów się nad zakupem licencji.